logo
Çağrı Merkezi;
0.276 231 4747 / 231 1690
Bize Yazın;
info@cagdasplaza.com

Sıkça Sorulan Sorular

Soru
Citroën Artı Garanti ne zaman başlar ve ne zaman biter?
Cevap
Citroën Artı Garanti, aracın üretici garantisinin bitiminde başlar ve sertifika üzerinde de belirtilen ilave “1” veya “2” yıl / 150.000 km’ye kadar devam eder.

Soru
Neler Citroën Artı Garanti kapsamındadır?
Cevap
Citroën Artı Garanti, “Artı Garanti El Kitabı”nda belirtilen kapsamlarda mekanik ve/veya elektrik ve/veya elektronik arızaları ile ilgili parça ve işçilik ücretlerini (belirtilmiş indirimleri ile birlikte), Citroën Artı Garanti Özel Koşulları’nda belirtilen esaslar ve kapsamlar dâhilinde Türkiye sınırları içerisinde aracın piyasa rayiç bedeline kadar kapsamaktadır.

Soru
Aracı arızalanan müşteri ne yapmalıdır?
Cevap
En yakın Citroën Yetkili Servisi’ne “Artı Garanti El Kitabı”nda belirtilen şekilde müracaat etmelidir. Yetkisiz kişilerin müdahalesi Artı Garanti’nin sona ermesine sebep olabilecektir.

Soru
Aracın periyodik bakımları zamanında Yetkili Servislerde yaptırılmazsa ne olur?
Cevap
Aracın periyodik bakımları Yetkili Servislerde ve zamanında yaptırılmalıdır (maks.+-750 km./+-1 ay). Aksi takdirde Garanti geçerliliğini kaybeder.

Soru
Aracını satan müşteri Artı Garanti’yi devredebilir mi?
Cevap
Aracın satışı durumunda Artı Garanti’nin devredilebilmesi için 0212 257 39 82 numaralı telefondan Garanti Departmanı aranarak aracın noter kanalı ile satıldığı kişiye ait bilgilerin verilmesi ve noter satış belgesinin kopyasının gönderilmesi gerekmektedir.